CPE – czy warto do niego podejść?

CPE – czy warto do niego podejść?

Jeśli chodzi o egzaminy językowe, mamy trzy główne rodzaje: First Certyficate in English, Cambridge English Advanced i Certificate of Proficiency in English. Ten pierwszy jest najprostszy, drugi trochę trudniejszy, a trzeci został przygotowany dla osób naprawdę zaawansowanych. Jak wygląda CPE i czy warto do niego podejść?

Najwyższy poziom

Egzamin Proficiency wymaga od nas bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Oznacza to, że musimy dobrze rozumieć większość języka pisanego i mówionego. Co więcej, musimy być w stanie dogadać się na większość tematów. Nie chodzi tu tylko o język potoczny, ale też o słownictwo naukowe czy profesjonalne. Chodzi tutaj o to, żebyśmy byli w stanie zawsze dogadać się po angielsku, niezależnie od sytuacji, w której się znajdziemy i osoby, z którą przyjdzie nam rozmawiać.

Czas na test

Wszystkie wymienione testy językowe składają się z czterech części. Pierwszą z nich jest czytanie, ale w tym przypadku liczy się też gramatyka. Później przychodzi czas na słuchanie, a następnie na część pisemna. Będziemy musieli napisać tekst o długości 300-350 słów. Może to być list lub raport. Na końcu będziemy musieli wziąć udział w części ustnej, do której podchodzimy parami. Będzie nas słuchać dwójka egzaminatorów. Na miejscu dostaniemy temat do rozmowy i będziemy musieli go przedyskutować starając się używać skomplikowanych zagadnień gramatycznych i zaawansowanego słownictwa. Ta część trwa najkrócej, bo tylko 16 minut.

Dlaczego warto podejść do egzaminu?

Napisanie takiego testu może okazać się konieczne, jeśli chcemy pracować lub uczyć się za granicą. Pozwoli nam to na udowodnienie znajomości języka obcego, dzięki czemu oszczędzimy dużo czasu. Co więcej, wiele uczelni anglojęzycznych będzie od nas wymagało certyfikatu, który potwierdzi, że mówimy po angielsku. Dlatego właśnie opłaca się podejść do tego rodzaju egzaminu. Ważne jest jednak to, żeby przed tym odpowiednio ocenić swoją znajomość języka angielskiego.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *